sobota, 19 listopada 2016

THANKSGIVING

Święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czwarty czwartek listopada.
Swój początek zawdzięcza ono pielgrzymom, którzy na słynnym statku Myflower przypłynęli  21 listopada 1620 roku do wybrzeży Cape Code i na terenach dzisiejszego stanu Massachusetts, założyli kolonię Plymouth. 
Jesienią 1621 roku po przetrwaniu ciężkiej zimy, która zabiła ponad połowę pielgrzymów, wspólnie z Indianami z plemienia Wampanoagów obchodzili rodzaj dożynek, dziękując Bogu za przeżycie i pierwsze obfite plony.
Świętem narodowym ogłosił je w 1863 roku Abraham Lincoln.

Obecnie święto to sprowadza się głównie do tradycyjnego obiadu w gronie rodziny i przyjaciół, gdzie głównym daniem jest indyk pieczony. Jest to czas dziękowania sobie nawzajem za życzliwość i dobroć.

W moim domu także nie zabrakło pieczonego indyka z tą różnicą, że cała reszta została przeze mnie zmieniona dla potrzeb domowników tak aby było lekkostrawnie, niskokalorycznie i z dużą zawartością witamin.
Indyk pieczony nadziewany małymi cebulkami, jabłkiem, marchewką, czosnkiem i selerem którego dzień wcześniej natarłam przyprawami i przygotowałam do pieczenia. Używając worka do pieczenia nie musimy dodawać wody i tłuszczu. Indyk upiecze się w sosie własnym. Na pół godziny przed końcem pieczenia należy worek rozciąć aby skórka na piersi spiekła się na chrupiąco.
przed pieczeniem                                 po pieczeniu
Kluski śląskie. Zawsze nam wyjdą smaczne, gdy użyjemy dobrze wystudzonych ziemniaków. Dlatego też ugotowałam je dzień wcześniej wieczorem. Do przeciśniętych przez praskę ziemniaków dodajemy jajo, mąkę ziemniaczaną w objętości jaką zajmuje 1/4 ilości ziemniaków. Całość mieszamy, formujemy kluski i wrzucamy na wrzątek.
Sos z całymi pieczarkami. Aby pieczarki były soczyste, należy je zasmażyć w całości, najlepiej na patelni teflonowej bez użycia tłuszczu tak aby mniej więcej o połowę zmniejszyły swoją objętość. Nie należy pieczarek przykrywać pokrywką i powinno się je często mieszać aby się nie przypaliły. Po przesmażeniu przekładamy je do sosu..


Ćwikła z chrzanem. Buraczki ugotowane i ostudzone zetrzeć na tarce o małych oczkach, dodać chrzan ze słoiczka w ilości wg uznania. Nie solimy i nie pieprzymy.
Sałatka z buraczków. Ugotowane i ostudzone buraczki ścieramy na tarce o dużych oczkach. Cebulkę kroimy drobno. Obrane lekko kwaśne jabłko ścieramy na tarce o dużych oczkach. Składniki łączymy ze sobą z dodatkiem oliwy z oliwek, octu winnego, soli i pieprzu.
Sałatka z cebuli i fasolki szparagowej. Fasolkę szparagową po umyciu, kroimy na małe cząstki, wrzucamy na wrzątek i gotujemy nie za długo tak aby fasolka była na wpół surowa. Cebulę kroimy drobno, nasalamy aby zmiękła. Składniki łączymy ze sobą dodając trochę majonezu i śmietanę. Solimy i pieprzymy do smaku.


Surówka z marchewki na słodko kwaśno to bomba witaminowa. Obraną surową marchew i jabłko ścieramy na tarce o dużych oczkach. Łączymy ze sobą dodając sok z jednej cytryny i słodzimy cukrem. Zamiast cukru można użyć "stewi"-naturalnego słodzika roślinnego.

SMACZNEGO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz